Belföld

Csalás miatt is feljelentették a Lánchíd-botrány főszereplőjét, Vig Mórt

Csalás gyanújával is nyomozás indulhat a Lánchíd-botrányban is egyre többször emlegetett, több száz milliós számlagyár működtetésével is gyanúsított Vig Mór ügyében – tudta meg a Magyar Nemzet. Az Amnesty International Magyarország igazgatójának testvérét ugyanis a Hír TV felé fennálló 22 millió forintos céges tartozásával összefüggésben is feljelentették a rendőrségen.

A Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz (BRFK) fordult a közérdekű bejelentéseiről ismert Tényi István azután, hogy napvilágot látott: 22 millió forinttal tartozik a Hír TV-nek a számlagyáras ügyvédként elhíresült Vig Mór cége, a Sunstrike Kft. A televízió vezérigazgatója ugyanis a Magyar Nemzetnek arról számolt be, hogy a Sunstrike Kft-vel 2021. szeptember 1-jén kötött szerződést a Hír TV. A megállapodás szerint a kft. úgynevezett miniprogramokat, azaz 60–180 másodperces összeállításokat adott Magyarország építészete címmel a televíziónak, nagy részben az A-Híd megbízásából. A Sunstrike ügyei eleinte rendben voltak: a cég 2021-ben és 2022-ben is több tíz milliós adózás előtti eredményt ért el, 2023-ban pedig harminc fővel dolgozott.

A televízió meg is kezdte a rövid összeállítások vetítését, ám a kft. idővel elmaradt az ellenérték kifizetésével. A Sunstrike összesen nagyjából hatvanmillió forintért kötött üzletet a televízióval. A 22 milliós tartozás 2022 júliusa és 2023 márciusa között halmozódott fel.

A tévé illetékesei mindvégig a Sunstrike tulajdonosával, vagyis magával Vig Mórral tárgyaltak a tartozás rendezéséről. Az egyeztetések során Vig azt állította, hogy az A-Híd időközben megvonta cégétől a támogatást, de jelezte: ha rendeződik a viszony a megbízóval, kifizetik az elmaradást. Utóbbi azonban egy kisebb összeget leszámítva nem történt meg, Tényi pedig mindezek fényében csalás miatt tett feljelentést a rendőrségen.

Másfél milliárd landolt Vig cégénél

A Sunstrike Kft. körül az utóbbi időben igencsak csapdosnak a hullámok: nemrég az atv.hu számolt be arról, hogy két év alatt, 2020 novembere és 2022 júliusa között a Lánchíd kivitelezését végző A-Híd Zrt. 1,4 milliárd forintot utalhatott a praxisától eltiltott jogász cégének.

Ebből a hatalmas összegből az eddig napvilágra került információk szerint továbbutaltak 900 millió forintot Vig magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára.

A gyanú szerint a továbbutalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-Híd Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették a számlákról.

A tranzakciót az adóhatóság a Vig Mór elleni eljárás keretein belül vizsgálja.

Százmilliós számlagyár

Utóbbi ügy még tavaly novemberben robbant ki, amikor egy adóhatósági razzia után Vig Mórt őrizetbe vették, majd letartóztatták. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanújával indított vizsgálatot. Vig a gyanú szerint egy hatalmas méreteket öltő számlagyárat működtetett, amely az adócsökkentés érdekében több száz millió forint összegben fogadott be valótlan tartalmú számlákat.  A hatósági akció után nem sokkal derült ki, hogy Vig Mór az ismert sorosista jogvédő, Vig Dávid testvére, aki a jelenleg is az Amnesty International Magyarország igazgatója.

Verőemberek, nemzetközi csalás, korrupció

Vig Mórról az is tudható ma már, hogy korábban zavaros, a baloldali szereplőket is érintő cégügyei voltak, illetve több büntetőeljárás is zajlott ellene. Például azzal vádolják, hogy egy jelenleg is körözött bűnöző társaságában vehetett részt egy nemzetközi csalássorozatotban, illetve egy vesztegetési ügyben két éve jogerősen elítélték.

A férfit korábban kapcsolatba hozták felesége volt párjának megtámadásával is. A sértettre ráadásul Vig verőlegényeket küldhetett.

Forrás: Magyar Nemzet,

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább