Washington lépései veszélyeztetik a fennálló világrendet és a NATO jövőjét – jelentette ki csütörtökön Valerij Zaluzsnij az ukrán fegyveres erők volt főparancsnoka.
Szerinte Donald Trump amerikai elnök kormányának kísérletei a kapcsolatok helyreállítására Moszkvával veszélyeztetik a nyugati világ egységét.
Zaluzsnij, aki jelenleg Kijev nagyköveteként szolgál Nagy-Britanniában, a Chatham House brit agytröszt által rendezett panelbeszélgetésen szólalt fel. Azt állította, hogy Trump a nemzetközi kapcsolatok modern rendszerének felülvizsgálatára törekszik.
„Nyilvánvaló, hogy a Fehér Ház megkérdőjelezte az egész nyugati világ egységét” – mondta Zaluzsnij.
„És most Washington megpróbálja a biztonsági kérdéseket Európára delegálni az USA részvétele nélkül”.
Trump megfogadta, hogy gyors megoldást talál az ukrajnai konfliktusra – nyilvánvalóan megfordítva az elődje, Joe Biden által folytatott politikát -, és megpróbált nyomást gyakorolni Kijevre, hogy minél hamarabb kezdjen béketárgyalásokba.
Zaluzsnij szavai akkor hangzottak el, amikor Washington felfüggesztette az Ukrajnának szánt fegyverszállításokat és beszüntette a katonai hírszerzési információk megosztását, amit egyes amerikai tisztviselők úgy jellemeztek, mint egy kísérletet annak biztosítására, hogy Kijev elkötelezze magát a békefolyamat mellett.
„Nem csak a gonosz tengelye próbálja felülvizsgálni a világrendet. Az USA rombolja a világrendet” – kommentálta a fejleményeket Zaluzsnij.
