Belföld

XXI. Század Intézet: Biztos kudarc a baloldal népszavazási kezdeményezése

Hatalmas kudarcot szenvedtek el a baloldali pártok és Márki-Zay Péter, hiszen egy hónap alatt sem tudtak kétszázezer aláírást összegyűjteni, csak péntekre sikerült 235 ezret kérdésenként.
Az ellenzék december közepe óta gyűjti az aláírásokat, ugyanis azt szerették volna, hogy a gyermekvédelmi népszavazáshoz hasonlóan a parlamenti választással egy időben lehessen megtartani saját referendumukat is – idézte fel. Ez azonban – hangsúlyozta – kudarcba fulladt, hiszen az előválasztáson állításuk szerint 700-800 ezer embert megmozgató baloldalnak egy hónap alatt csupán százhetvenezer aláírás jött össze. Deák Dániel szerint ez jól mutatja az ellenzéki szavazók kiábrándultságát, aminek legfőbb oka Márki-Zay Péter botrányos és katasztrofális kampánya.

Közölte: biztos, hogy nem lesz semmi a népszavazási kezdeményezésből, hiszen a népszavazás kiírásának menetrendje alapján miután összegyűjtik a szükséges számú aláírást, a Nemzeti Választási Irodának hatvan napja van a szignók ellenőrzésére, a hitelesítést pedig meg lehet támadni, aminek a jogorvoslati határideje további tíz nap. Deák Dániel fontosnak nevezte, hogy nem elég a kétszázezer leadott aláírás, hiszen sok érvénytelen lehet, így legalább 250 ezret kellene gyűjtenie a baloldalnak. Az Országgyűlésnek ez után harminc napja van arra, hogy elrendelje a népszavazást, ezután pedig a köztársasági elnöknek 15 napja van a népszavazás időpontjának kitűzésére; ezen időpont pedig a kitűzéstől számított ötven nap előtt lehet.

A vezető elemző emlékeztetett arra is, hogy ráadásul a népszavazást még az Alkotmánybíróságon is meg lehet támadni, majd úgy értékelt: a baloldal egyszerűen kifutott az időből. A választás után pedig már nincsen értelme megtartani, ezt a baloldal ugyanis kampánytémának szánta csupán – fűzte hozzá.

Deák Dániel emlékeztetett arra, hogy a Fidesz még ellenzékben a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj kérdésében is kezdeményezett népszavazást, amelyet végül 2008-ban lehetett megtartania hosszú jogi procedúrát követően. A Fidesz 2007 októberében a népszavazási kezdeményezéséhez 48 óra alatt közel háromszázezer aláírást gyűjtött össze – tette hozzá.

A vezető elemző a legfrissebb közvélemény-kutatási eredményekre is kitért, amelyek a Fidesz erősödését és a baloldal gyengülését mutatják. Álláspontja szerint ennek az az oka, hogy miközben a jobboldal összeszedett kampányt folytat és világos üzeneteket fogalmaz meg, addig a baloldalon ilyet nem láthatunk.

„Nincsen víziójuk, nincsen jövőképük, csupán gyenge programhirdetések voltak, amelyek semmi érdemit nem mondanak arról, hogy mit kezdene Magyarországgal a baloldal, ha kormányra kerülne” – fogalmazott.

Úgy folytatta: amit eddig meghirdettek, ráadásul nem is valódi céljaikat tükrözi, ezt jól mutatja, hogy Márki-Zay Péter többször lerántotta a leplet a valódi törekvéséről: Gyurcsány Ferenc programját hajtaná végre, hiszen megszüntetné a rezsicsökkentést, privatizálná az egészségügyet és adókat is emelnének. Deák Dániel értékelése szerint nem meglepő, hogy még a baloldali szavazók is attól tartanak, hogy ha a baloldal kerülne hatalomra, akkor rosszul járnának anyagilag. Kiemelte: ennek ellenére a nemzeti oldal nem dőlhet hátra, hiszen nem a szimpátia a fontos, hanem a leadott szavazatok. Szólt arról is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök február 12-én tartja a kampánynyitónak számító évértékelő beszédét, majd a március 15-i Békemenet két héttel a parlamenti választás előtt szintén mozgósító hatással bírhat.

„A baloldal ezzel szemben már csak a külföldi beavatkozásban reménykedik, már a Klubrádióban is nyíltan beszéltek arról, hogy az amerikai CIA beavatkozhat a kampányba” – értékelt Deák Dániel.

Forrás: MTI

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább