Belföld

Várhelyi Olivér: ne az embercsempészek döntsék el, hogy ki léphet be az EU területére

Az Európai Uniónak meg kell mutatnia az illegálisan érkezőknek, hogy ilyen módon nem lehet bejutni az unióba, valamint el kell érnie azt is, hogy ne az embercsempészek döntsék el, ki léphet be az EU területére – jelentette ki Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítési biztos Brüsszelben szerdán.

Várhelyi Olivér az Európai Unió és Törökország közötti politikai, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokról szóló uniós bizottsági jelentés bemutatásakor elmondta, a brüsszeli testület az EU és Törökország között 2016-ban létrejött migrációs megállapodás hatékonyságának növelését szeretné egyebek mellett a határellenőrzés erősítése révén az illegális migráció megállítása, valamint a szervezett bűnözői csoportokkal és az embercsempészekkel szembeni fellépés érdekében.

Az Európai Bizottság a maradásra nem jogosultak visszafogadási rendszerének hatékonyságát is növelni szeretné az önkéntes visszatérések támogatása révén. A visszaküldés a kulcsa annak, hogy az unió megmutassa az illegálisan érkezőknek, hogy ilyen módon nem lehet bejutni az Európai Unióba, valamint azt is, hogy ne az embercsempészek döntsék el, ki léphet be az EU területére – jelentette ki.

„Meg akarjuk erősíteni az EU-török migrációs megállapodás visszafogadásra vonatkozó bekezdéseit, hogy Ankara visszavegye a tagállamoktól az uniós maradásra jogosulatlan török állampolgárokat” – fogalmazott.

Szavai szerint együttműködő hozzáállásra van szükség Ankara részéről, hogy számos kérdésben tovább lehessen lépni a kapcsolatok erősítése érdekében. Az együttműködés javítására az Európai Bizottság lépéseket javasolt, szakaszos, arányos és visszafordítható megközelítés formájában. Ennek részleteit ismertetve közölte: meg kell kezdeni a gazdasági, a közlekedési, az energetikai együttműködés elmélyítését, ahogy új kereskedelempolitikai párbeszéd kialakítására is szükség van a még nyitott kérdések megválaszolásához. Folytatni kell továbbá a tárgyalásokat a vámunióról, valamint fontosnak nevezete, hogy Törökország foglalkozzon az uniós szankciók megkerülésének felszámolásával.

Közölte, hogy az uniós bizottság ajánlásaiban a vízumkönnyítés is szerepel az emberek és vállatok közötti kapcsolatok erősítése érdekében. Az uniós bizottság továbbá meg kívánja erősíteni az állami és magánbefektetéseket a konnektivitás, a digitális és zöld átállás, valamint a közlekedési kapcsolatok terén – tájékoztatott a magyar uniós biztos.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább