Az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy Oroszország gazdasága „lassan, de biztosan” romlik az egyre keményebb szankciók hatására. Ursula von der Leyen a világot fenyegető élelmiszerválságról is beszélt.
„Azt látjuk, hogy a szankciók egyre keményebbek, és egyre jobban felőrölik az orosz gazdaságot. Ha megnézzük a különböző ágazatokat, látni lehet, hogy lassan, de biztosan romlanak” – mondta az Európai Bizottság elnöke a G7-ek csúcstalálkozójának apropóján.
Von der Leyen azt is elmondta, hogy a G7-országok megállapodtak abban, megvizsgálják az olajárak lehetséges felső határát.
„Az Európai Unió most épp eltávolodik az orosz olajtól. De nem szabad, hogy emiatt az történjen, hogy a világpiaci árak emelkedésével Putyin máshonnan is feltölthesse a hadikasszáját” – mondta.
„Ezért szélesebb körű szövetségre van szükség, hogy azt mondjuk, hajlandóak vagyunk tisztességes árat fizetni, de nem megfizethetetlen árat. Nemcsak örülni kell annak, hogy nem töltjük meg Putyin hadikasszáját, hanem nagyon fontos a fejlődő országok szempontjait figyelembe venni, mert az egekbe szökő olajárak nagyon negatívan hatnak rájuk,” tette hozzá.
A G7-ek keddig tartó találkozóján a globális élelmiszerellátás is fontos téma, hiszen az ukrajnai háború világméretű élelmiszerválságot idézhet elő. Az ENSZ a múlt hónapban közölte, hogy „az infrastruktúra hiánya és a kikötők blokádja” miatt 25 millió tonna gabona áll az ukrajnai silókban.
Von der Leyen „felháborítónak” nevezte az orosz blokádot, de úgy fogalmazott, van remény az Ukrajnában rekedt gabona felszabadítására. Elmondta, hogy az Ukrajnából származó gabonaexport az elmúlt hónapokban elkezdett növekedni, de messze elmarad attól, amit az ország a háború előtt exportált.
„Arra használják ezt az élelmiszert, hogy mindannyiunkat zsaroljanak, és ez tényleg szörnyű. Amit mi teszünk, az az, hogy megpróbálunk segíteni Ukrajnának, hogy a gabonát különböző útvonalakon kijuttassa, például vonaton vagy közúton, vagy akár a Dunán keresztül, és ez egyre hatékonyabban megy” – mondta Von der Leyen.
„Hogy néhány számadatot mondjak, áprilisban 1,2 millió tonnát sikerült kijuttattunk, májusban már 1,7 és most júniusban 2,5 millió tonnát. Tehát láthatják, hogy egyre többet segítünk Ukrajnának a gabonaexportban, de természetesen ez még nem elég, mert a háború előtt Ukrajna havonta körülbelül 5 millió tonnát exportált, ezt a szintet kell elérnünk,” tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.