Kiemelt Külföld

Trump meghívást kapott Moszkvába

Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetést folytatott amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal, és meghívta őt Moszkvába – közölte szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Peszkov szerint a beszélgetés csaknem másfél órán át tartott.

A két vezető a megbeszélésen egyebek között megvitatta az ukrajnai rendezés kérdését. Trump a harci cselekmények mielőbbi leállítása és a probléma békés úton történő megoldása mellett szállt síkra. Putyin a maga részéről említést tett arról, hogy meg kell szüntetni a konfliktus kiváltó okait, és egyetértett Trumppal abban, hogy a hosszú távú rendezést béketárgyalások útján lehet elérni.

 

Donald Trump amerikai elnök Truth Social közösségi oldalán számolt be

„Hosszas és rendkívül produktív telefonbeszélgetést” folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akivel megállapodott abban, hogy „azonnal” megkezdi a béketárgyalásokat Ukrajnáról.

Mint írta, egyetértettek abban, hogy meg akarják állítani a milliónyi halálos áldozattal járó orosz-ukrán háborút. Hozzátette, hogy a két vezető utasítani fogja csapatait, hogy azonnal kezdjék meg a tárgyalásokat, de első lépésként felhívják Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy „tájékoztassák őt a beszélgetésről” – ezt Trump azonnal meg is teszi.

„Vlagyimir Putyin orosz elnökkel hosszas és rendkívül termékeny telefonbeszélgetést folytattam. Megbeszéltük Ukrajnát, a Közel-Keletet, az energiát, a mesterséges intelligenciát, a dollár erejét és számos más témát. Mindketten felidéztük nemzeteink közös történelmét, hogy olyan sikeresen harcoltunk együtt a második világháborúban, megemlékezve arról, hogy Oroszország több tízmillió embert veszített, és mi is oly sokat. Beszélgettünk nemzeteink erősségeiről, és arról, hogy milyen nagy előnyökkel jár majd egy nap a közös munka” – írta az amerikai elnök.

Megállapodtak abban is, hogy nagyon szorosan együttműködnek a jövőben, beleértve azt is, hogy meglátogatják egymás nemzeteit. „Felkértem Marco Rubio külügyminisztert, John Ratcliffe-et, a CIA igazgatóját, Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót, valamint Steve Witkoff nagykövetet és különmegbízottat, hogy vezessék a tárgyalásokat, amelyek – meggyőződésem szerint – sikeresek lesznek – tette hozzá Trump.

Emberek milliói haltak meg egy olyan háborúban, amely nem történt volna meg, ha én vagyok az elnök, de megtörtént, ezért véget kell vetni neki. Nem szabad több életet veszíteni! Szeretném megköszönni Putyin elnök úrnak, hogy időt és erőfeszítést fordított erre a telefonhívásra, és hogy tegnap szabadon engedte Marc Fogelt, egy csodálatos embert, akit tegnap este személyesen üdvözöltem a Fehér Házban. Hiszem, hogy ez az erőfeszítés remélhetőleg hamarosan sikerrel zárul! – zárta bejegyzését az amerikai elnök.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább