Belföld

Tíz év alatt százezer gyermekkel született több Magyarországon

Korábbi felmérések szerint a házaspárok eggyel több gyermeket szerettek volna, mint amennyit végül vállaltak. Ahogy a családtámogatási rendszer javított az életminőségen, a családok ma már mernek eggyel több gyermeket vállalni – a mintegy kétmillió magyar kiskorú egyharmada, hétszázezer gyermek nagycsaládban él – mondta el a Mandinernek a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke.

Kardosné Gyurkó Katalinnal a héten kezdődő IV. Budapesti Demográfiai Csúcs előtt beszélgettek a gyermek értékéről, a demográfiai harcról és a járványhelyzetről.

Kardosné Gyurkó Katalin elmondta: a NOE-hoz több mint hetvenezer ember tartozik, és ennél nagyságrendekkel több nagycsaládos él ma Magyarországon. Több mint kétszázezer nagycsalád van, és egyre növekszik a családosokon belül a háromgyerekesek száma, vagyis ma már körülbelül egymillió ember él nagycsaládban, gyerekként, szülőként. Mintegy kétmillió gyermek él Magyarországon, ebből hétszázezer nagycsaládban, ennek a fele 15 év alatti kiskorú.

Kardosné Gyurkó Katalin kiemelte: nem hiába vállalnak egyre többen nagy családot, hiszen Magyarország családtámogatási rendszere kiváló. Legfőképp említendő, hogy 2010-ben bevezették a családi adókedvezményt, amely nagy lökést adott a gyermekvállaláshoz. Azt is elárulta a NOE elnöke, hogy jelenleg hozzávetőlegesen százezer gyermek születik évente.

Ez azt jelenti, hogy az elmúlt tíz év alatt gyakorlatilag egy évnyi, mintegy százezer gyermekkel lettünk gazdagabbak. Az is fontos adat, hogy ezzel együtt nőtt a házasságkötések és csökkent a válások száma. Érdemes azonban folyamatában látni a dolgokat – jegyezte meg Kardosné Gyurkó Katalin.

2006–2009 között sok család vett fel devizahitelt. Amikor az árfolyamok elszabadultak, ezeknek a családoknak a gazdálkodása összedőlt. Méréseink szerint a bevételeik hatvan százaléka akkor a rezsire és a hiteltörlesztésre ment el. Az életminőségük látványosan romlott, ebből következően a válások száma is megugrott. A családi támogatásokat az akkori kormány visszanyeste, a gyes-t is lerövidítették két évre, megszűnt a szocpol-, illetve a családok otthonteremtési támogatása, leálltak az építkezések. Akkor úgy nézett ki, hogy ha valaki gyereket vállal, az egyenlő a mélyszegénységgel. Ez rossz üzenet volt a fiatalok felé. Ez a helyzet volt tehát az előzmény – emelte ki a NOE elnöke.

2010-től a új kormány a gazdaság erősödésével párhuzamosan elkezdte a családtámogatási elemek bevezetését, amelyeknek a körét folyamatosan bővítette. A családok támogatását prioritássá tették, és látjuk, hogy még a járvány idején is bővítették. Ahogy javult az életminőség, a családok eljutottak oda, hogy mertek eggyel több gyereket vállalni, ami nagy szó, hiszen korábbi felmérések azt mutatták, hogy általában a családok eggyel több gyermeket szeretnének, mint amennyit végül vállalnak. A családok éltek a családvédelmi akciótervben bejelentett kedvezményekkel, onnantól ugrásszerűen megnövekedett a születések száma, és ezzel a termékenységi arányszám is. A NOE elnöke elmondta: a jelenkorban a sok gyerek vállalásának számos egyéni motivációja van, többek között az élet igenlése, a kormányzati segítség az életminőség javulásában, a tradíciók, a pozitív családminták.

Forrás: Pesti Srácok

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább