A közel 57 kilométeres új út három szakaszban épült ki az M30-ason.
Kedden Tornyosnémetinél átadták az M30-as autópálya Miskolctól a Kassa-közeli határig megépült szakaszát. A NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. megbízásából három szakaszban, párhuzamosan építettek ki a közel 57 kilométeres új utat:
- az első 10,4 kilométert Miskolc és Szikszó között a STRABAG Építő Kft. és a STRABAG AG konzorciuma,
- a 24,2 kilométeres második szakaszt Szikszó és Encs között a Colas Út Zrt. és a Colas Hungária Zrt.,
- a 22,1 kilométeres harmadik szakaszt Encs és Tornyosnémeti között a pedig a Hódút Kft. és a Duna Aszfalt Kft. kivitelezte.
Az elkészült új szakaszt Orbán Viktor miniszterelnök adta át. A kormányfő azt hangsúlyozta, „nem csupán virágzó vidéki Magyarország, hanem egy erős Közép-Európa a cél, amely elég erős ahhoz, hogy megvédje magát az olyan természetellenes beavatkozásokkal szemben, amelyeknek a mai napig érezni a következményeit”. Hangsúlyozta: hogy ez a cél megvalósuljon, utakat kell építeni, amelyek összekötik a vidék különböző részeit, a vidékieket beviszik a nagyvárosba. Emellett összekötik az anyaországi magyarokat, a határon túli magyarokat és összekapcsolják a térség népeit.
M30-ason megvalósult beruházás több szempontból is jelentős. Egyrészt meghosszabbította Miskolctól az országhatárig az M30-as gyorsforgalmi utat, amely eddig az M3-as autópálya és Miskolc között biztosított kapcsolatot. Másrészt a már meglévő szlovákiai autópályának köszönhetően mostantól Miskolc és Kassa között végig autópályán lehet közlekedni.
Harmadrészt a Via Carpathia közlekedési folyosó fontos hiányzó láncszemét hozták létre. Mától ugyanis teljessé vált észak-déli irányban a Kassa-Miskolc-Debrecen-Nagyvárad gyorsforgalmi útvonal az M30-as, M3-as, M35-ös által, valamint a nemrég átadott nagykereki M4-es szakasz által.
Forrás: Magyar építők,
