Belföld Gazdaság

Szijjártó: a keleti nyitás egy valódi sikertörténet

A keleti nyitás egy valódi sikertörténet – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter pénteken Delhiben az indiai-magyar üzleti fórumon. Szijjártó Péter beszámolója szerint negyvenöt százalékkal növelték a keleti export mértékét, a kereskedelem negyvennyolc százalékkal nőtt, a Magyarországon befektetett külföldi tőke hatvan százaléka Keletről érkezett.

Szijjártó Péter azt mondta, a keleti nyitás alapja egy gazdasági megfontolás volt, miszerint a kelet szerepe folyamatosan növekedni fog. Hozzátette, negyvenöt százalékkal növelték a keleti export mértékét, a kereskedelem negyvennyolc százalékkal nőtt, a Magyarországon befektetett külföldi tőke hatvan százaléka Keletről érkezett.

Meenakashi Lekhi kereskedelmi államminiszterrel közösen megnyitott fórumon Szijjártó Péter ismertetése szerint India és Magyarország között a kereskedelmi forgalom folyamatosan rekordokat döntött, tavaly ez egymilliárd dollárt ért el 26 százalékos növekedés után.

„Ezeket az adatokat figyelemebe véve, elmondhatjuk, hogy a magyar gazdaság kivette a részét az indiai gazdaság növekedéséből”

– mondta.

Szijjártó Péter szerint a két ország közötti jelentős földrajzi távolság miatt a két kormánynak négy feladata van, és ha ezeket sikerül teljesíteni, akkor onnantól az üzletembereken múlik, kihasználják-e a lehetőségeket.

Egyik feladatként a kormányok közötti jó kapcsolatot emelte ki a magyar miniszter, ami a kölcsönös tiszteleten alapszik. Megemlítette, hogy az orosz-ukrán háború kitörésekor 6218 indiai állampolgárnak segített abban a magyar kormány, hogy biztonságosan hagyhassák el a térséget. Ezen kívül 1257 indiai diák jelentkezett a magyar felsőoktatási ösztöndíjprogramra, valamint az általános ösztöndíjprogram révén kétszáz indiai diáknak biztosítanak tanulási lehetőséget magyar egyetemeken.

A következő két feltétel a szerződések megkötése és a pénzügyi feltételekről való megállapodás – mondta. A miniszter közölte: az Eximbank 560 millió eurós keretet nyitott a magyar-indiai üzleti lehetőségek kihasználására.

A külgazdasági és külügyminiszter az üzleti fórumon úgy fogalmazott: az elkövetkező évek a kihívásokról fognak szólni, a migrációs, gazdasági, energiabiztonsági és háborús kockázatokról.

„Az új magyar kormány egyértelmű feladata, hogy az eddigi eredményeket megvédje mind az energiabiztonság, mind a gazdasági biztonság terén”– mondta.

Jelezte: fenn kell tartani a teljes foglalkoztatottságot Magyarországon, ebben a kormány számít az indiai cégekre.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább