A budapesti viadal pénteken a selejtezővel kezdődött meg a BOK Csarnokban, a fegyvernemi rekordnak számító 267 fős mezőnyben 26 hazai vívó indult. A háromszoros olimpiai bajnok, tavaly és tavalyelőtt ugyanitt győztes Szilágyi Áron a világranglista másodikjaként kiemelt volt, akárcsak a 2017-ben világbajnok, 2019-ben vb-ezüstérmes Szatmári, a nemzetközi rangsor 14. helyezettje. A selejtezőből a magyarok közül hatan csatlakoztak hozzájuk.
Egyértelműen Szatmári Andrásé volt a szombati nap. Dallos Benedeket magabiztosan győzte le, majd az olasz Dario Cavalierét két, az egyiptomi Ziad el-Szisszit öt tussal múlta felül. A negyeddöntőben pedig úgy nyert 15-14-re Sebastien Patrice ellen, hogy 11-14-ről kellett fordítania a 8-8-nál bokasérülés miatt ápolásra szorult francia ellenfelével szemben.
Az elődöntőben a török Enver Yildirimmel csapott össze az emelt páston és szoros kezdés után látványos tusokkal fölényes, 15-7-es győzelmet aratott. A fináléban sem tört meg a lendülete, rákényszerítette akaratát a 2019-ben, Budapesten vb-bronzérmes olasz Luca Curatolira, akinél 15-10-re bizonyult jobbnak.
Szatmárinak eddig a 2016-ban, Győrben kiharcolt harmadik helye volt a legjobb eredménye a Gerevich-Kovács-Kárpáti világkupán.
Ami a többi magyart illeti: Bányay Endre Marcell számára a legjobb 64 között véget ért a viadal az iráni Ali Pakdamantól elszenvedett vereség folyományaként, Péch Miklós Szilágyitól, Dallos Benedek Szatmáritól kapott ki, Tóth Bertalan és Rabb Krisztián viszont sikerrel vette az első kört a főtáblán Pietro Torre, illetve Michele Gallo legyőzésével. A következő körben azonban mindketten búcsúztak, előbbi az olasz Luigi Samelével, utóbbi az amerikai Eli Dershwitz-cel szemben maradt alul.
Szilágyi Áronnak ezúttal nem sikerült a végjátékba jutnia, egy magabiztos győzelem után kikapott az olasz Giovanni Repettitől a legjobb 32 között, pedig volt olyan szakasza az ütközetüknek, amikor több tussal vezetett ellene.
„Csalódott vagyok, jó formában éreztem magam, az első asszóm is ezt igazolta, rendben volt minden. Az olasz vívó ellen rossz taktikával álltam föl, nem tudtam kihasználni a hibáit, rohantam, be akartam fejezni a támadásaimat. Szoros csörte volt, egy-két tus különbségekkel, ami a kardban nem nagy előny. A végén ő nyert” – sorolta a korai búcsú okait.
A legjobb 16-ig jutott a tavaly világbajnok magyar csapat alapembere, Gémesi Csanád, aki közel volt ahhoz, hogy negyeddöntős legyen. A 2019-ben vb-győztes dél-koreai Oh Szangukkal szemben sokáig vezetett, 13-11 után azonban ellenfele a nyakát tapogatva kisebb szünetet kért, majd 15-13-ra fordított.
„Az elmúlt fél évben kicsit összeszedtem magam, nyújtottam párszor magamhoz méltó teljesítményt, de azért eléggé küzdöttem azzal, hogy az egyéni teljesítményem a helyén legyen, most végre sikerült. Ebben rengeteg munka és alázat volt” – értékelt az M4Sportnak.
Szatmári a magyar labdarúgó-válogatott pénteki győzelmével állította párhuzamba az elődöntős diadalát – ahol szintén egy török vívó, Enver Yildirim ellen nyert.
„Az elődöntőbe jutás, az ottani fordítás nagy dolog volt, ott lehullott egy kisebb teher rólam, hogy a négyben vagyok, ami már biztos érmet jelent. Tudtam, hogy a török riválissal találkozom – tegnap ugye a fociválogatott megverte a törököket, én is próbáltam ehhez méltón megverni őt. Utána ezt folytatni tudtam a döntőben is, ott már nem volt kérdés, hogy nyerjek-e. A magam és az edzőim részéről sikerült bizonyítanom, hogy még mindig ott vagyok az élmezőnyben.”
Az egyéves olimpiai kvalifikációs időszaknak ez az utolsó szakági versenye. A magyarok korábban csapatban szereztek kvótát, ami egyéniben is három helyet garantál a párizsi mezőnyben.
Eredmények:
a 64 között:
Szatmári András-Dallos Benedek 15-5
Gémesi Csanád-Fares Ferjani (tunéziai) 15-13
Szilágyi Áron-Péch Miklós 15-6
Tóth Bertalan-Pietro Torre (olasz) 15-14
Rabb Krisztián-Michele Gallo (olasz) 15-11
Ali Pakdaman (iráni)-Bányay Endre Marcell 15-8
a 32 között:
Szatmári-Dario Cavaliere (olasz) 15-13
Gémesi-Josida Kento (japán) 15-12
Luigi Samele (olasz)-Rabb 15-12
Eli Dershwitz (amerikai)-Tóth 15-10
Giovanni Repetti (olasz)-Szilágyi 15-13
a 16 között:
Szatmári – Ziad el-Szisszi (egyiptomi) 15-10
Oh Szanguk(dél-koreai)-Gémesi 15-13
negyeddöntő:
Szatmári-Sebastien Patrice (francia) 15-14
elődöntő:
Luca Curatioli (olasz)-Pakdaman 15-5
Szatmári-Enver Yildirim (török) 15-7
döntő:
Szatmári-Curatoli 15-10
A végeredmény: 1. Szatmári András, 2. Luca Curatoli, 3. Ali Pakdaman és Enver Yildirim, …16. Gémesi Csanád, 17. Szilágyi Áron, …23. Tóth Bertalan, …29. Rabb Krisztián, …52. Dallos Benedek, …60. Bányay Endre Marcell, …63. Péch Miklós
Forrás: M4Sport