Külföld

Pulitzer-díjas újságíró: Biden parancsára a CIA robbantotta fel az Északi Áramlatot

Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai újságíró jelentése egyenesen a CIA-ra mutat az Északi Áramlat robbantása kapcsán.

Egy 5000 szavas jelentésben Hersh azt állítja, hogy az amerikai haditengerészet búvárai távirányítású robbanószerkezeteket helyeztek el a csővezetéken, egy tavaly nyáron a Balti-tengeren tartott NATO-hadgyakorlatot használva álcaként. A Fehér Ház természetesen az eseményeknek ezt a verzióját teljesen hamisnak és kitalációnak minősítette.

Hersh aligha az első, aki megpróbálja kideríteni, hogy ki volt a felelős az Északi Áramlat 1 és 2 vezeték tavaly szeptember végén történt felrobbantásáért, amely a dán Bornholm szigeténél és Svédország déli partjaihoz közel történt.

Az akció Hersh állítása szerint egészen az amerikai főparancsnokig – Joe Biden elnökig – vezethető vissza.

Nem meglepő módon a Fehér Ház tagadja, hogy bármi utalna arra, hogy Biden állna a támadás mögött. A bűnösség beismerése minden idők diplomáciai vitáját váltaná ki, vagy még talán annál is rosszabbat.

A 85 éves Hersh, magas szintű leleplezések sorát tudhatja magáénak. 1970-ben Pulitzer-díjat nyert a vietnami háború idején elkövetett My Lai-i mészárlás feltárásáért, amikor amerikai katonák a Vietkong-gerillák után kutatva lerohantak egy falut, és több mint háromszáz civilt, köztük gyerekeket is megöltek.

Állításai újabb aktualitást adnak azon elméletnek, amely már korábban is keringett, és Biden elnöknek az ukrajnai háború kezdete előtt két héttel tett megjegyzésén alapult.

A demokrata elnök akkor ezt mondta:

„Ha Oroszország megszáll – ez azt jelenti, hogy tankok vagy csapatok ismét átlépik Ukrajna határát –, akkor nem lesz többé Északi Áramlat 2.”

Amikor újságírók kérték, hogy részletezze a kijelentését, csak annyit tett hozzá Biden: „Ígérem, képesek leszünk rá.”

Egyesek – többek között a Kremlben is – ezt úgy értelmezték, hogy az Egyesült Államok szabotálná a vezetéken történő gázszállításokat. Biden csapata később olyan felvételeket tett közzé, amelyek szerint a megjegyzések nem egy katonai akcióra vonatkoztak, hanem az orosz energiaexportra bevezetendő amerikai büntető szankciók megvitatása közben hangoztak el.

„Ez már az összeesküvés-elmélet határain belül van” – mondja Nick Childs, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének (IISS) munkatársa.

Forrás: Híradó

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább