Kudarcot vallott az a nyugati erőfeszítés, hogy jelentősen csökkentsék az orosz olajbevételeket – írja a Politico.
A G7-országok és az EU tavaly decemberben 60 dolláros hordónkénti plafont szabtak ki az orosz nyersolajra, hogy így megpróbálják „stabilan” tartani a globális olajellátást, miközben megpróbálják korlátozni az orosz bevételeket.
Oroszország kikerülte ezeket az intézkedéseket és továbbra is milliárdokat keres az olajon.
Az orosz olajszállítmányok mintegy 48%-át a G7 és az EU-országok tulajdonában lévő vagy ott biztosított tartályhajókon szállították, miközben elméletileg az árplafon ezekre a hajókra kellett volna vonatkozzon.
Nem európai országok megvették az olcsó olajat majd feldolgozva eladták az a Nyugatnak.
India kihasználta az olcsó orosz olajat: megvette, feldolgozta, majd korlátozások nélkül eladta bárkinek.
