Se csók, se tanga, se más sértő megjelenés…
A karibi térségben fekvő, alig hetvenezres Kajmán-szigeteken tegnap, augusztus 31-én tartották meg a szigetcsoport legelső pride felvonulását. A több száz fős menet élén az LMBTQ közösség jogai mellett kiállva Wayne Panton miniszterelnök vonult egy ellenzéki képviselő, Barbara Conolly, valamint Martyn Roper kormányzó társaságában.
„Nagyon örülök, hogy támogat minket a kormány, ahogy az ellenzék és a kormányzó is mellettünk áll. Ez egy erős üzenet arról, hogy itt vagyunk, és hogy el kell fogadjanak minket. Nem számíthat a szexualitás – emberként kell azonosítani minket, nem a szexualitásunk alapján” – mondta Noel Cayasso-Smith, az eseményt szervező alapítvány vezetője. A politikusi kiállás ellenére érezhető ellenállás volt tapasztalható az első pride felvonulás kapcsán, de az útvonal mentén nem voltak tiltakozások. Cayasso-Smith külön köszönetet mondott a szélesebb közösségnek, „akik talán nem támogatnak minket, de nem jöttek ki azért, hogy kigúnyoljanak minket.”
A homoszexualitást a szigetcsoporton egészen 2001. január 1-ig büntették, és amikor a melegellenes törvényt hatályon kívül helyezték, akkor konzervatív csoportok és politikusok elítélték a lépést. Többen beszéltek közülük egy “titkos meleglobbiról, amely a kajmán-szigetei értékek és a kereszténység elpusztítására törekszik”.
A melegellenesség a mai napig erős, ezt pedig időnként nemzetközi botrányok is jelzik. A helyi kormány 1998-ban megtiltotta a Norwegian Cruise Line egyik óceánjárójának kikötését, mert a fedélzeten több mint 900 meleg férfi utazott. Akkor az idegenforgalmi minisztérium kijelentette, hogy nem számítanak arra, hogy ez a csoport betartaná a Kajmán-szigetekre látogatóktól elvárt megfelelő viselkedési normákat. Ezek után emberi jogi csoportok és utazási irodák is a szigetek bojkottját javasolták. 2008-ban pedig a helyi hatóságok letartóztattak egy amerikai férfit, mert egy éjszaki klubban megcsókolta a partnerét.
De.
Nem csak a csók, de még a kézen fogva sétálás is tilos volt a mostani pride felvonuláson. Az esemény házirendjében megtiltották ugyanis a nyilvános érzelemkinyilvánítást a felvonulók számára – a helyi konzervatívok érzékenysége miatt. A döntést többen kifogásolták, köztük az a két nő is, akik sokáig a bíróságon harcoltak az egyenlő házasságért – de ez sem hatotta meg a szervezőket, és inkább nem is engedték őket felvonulni, amiért hangot adtak a döntés elleni nemtetszésüknek.
Nem volt tangabugyis fiú, kutyamaszkos fej, se vallásgyalázó jelkép, és politikai üzenet sem, a prájdot ellenzők felé.