Norvégia bejelentette, hogy nem kapnak többé automatikusan menedékjogot azok az ukránok, akik az általa biztonságosnak minősített hat, főként az ország nyugati részén fekvő régióból érkeznek.
A NATO-tagállam az elmúlt két és fél évben 85 ezer ukrán állampolgárt fogadott be az oslói kormány szerint.
Az érkezők száma az elmúlt tizenkét hónapban 40 százalékkal csökkent, amit Norvégia a juttatások és szálláshelyek sorozatos csökkentésének tulajdonított, de az utóbbi hetekben ismét emelkedett.
“A Norvégiába irányuló bevándorlásnak ellenőrzöttnek és fenntarthatónak kell lennie, és nem lehet aránytalanul nagyobb, mint a velünk egyenrangú országokban” – mondta Emilie Mehl igazságügyi és közbiztonsági miniszter pénteken.
Mehl kifejtette, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ukránok nem kapnak automatikusan menekültstátuszt, hanem egyedi elbíráláson esnek át, és a norvég bevándorlási igazgatóság (UDI) által biztonságosnak ítélt régiókból érkezőket elutasítják, ha nincs egyéni védelmi igény.
“Az ország egyes részein nagyon brutálisak a harcok, de más részeket sokkal kevésbé érint a háború” – mondta Mehl.
