Kiemelt Külföld

Német-amerikai megállapodás: az ócskavasaikat Ukrajnába küldik

Az Egyesült Államok és Németország is gyalogsági harcjárműveket szándékozik küldeni Ukrajnának

– ismertette a Fehér Ház csütörtökön Joe Biden amerikai elnök és Olaf Scholz német kancellár telefonos egyeztetésének tartalmát.

A közlemény szerint a két vezető megerősítette feltétlen szolidaritását Ukrajna és az ukrán nép iránt Oroszország agressziójával szemben. Kifejezték határozott szándékukat arra, hogy továbbra is biztosítsák Ukrajnának a szükséges anyagi, humanitárius, katonai és diplomáciai segítséget. Ennek keretében az Egyesült Államok Bradley típusú gyalogsági harcjárműveket szándékozik küldeni.

A telefonbeszélgetés során Scholz kancellár arról tájékoztatta az amerikai elnököt, hogy Németország Marder gyalogsági harcjárművek küldését tervezi.

A két vezető arról is megállapodott, hogy a járművekhez szükséges képzést is biztosítják az ukrán hadsereg katonáinak.

Emellett hangsúlyozták, hogy a folytatódó orosz rakétatámadások nyomán mind az Egyesült Államok, mind Németország a légvédelemhez sürgetően szükséges eszközöket továbbra is biztosítani szándékozik Ukrajna számára.

Bradley típusú gyalogsági harcjármű

Sokaknak ismerős lehet a típus, ugyanis 1981-ben rendszeresítette az amerikai hadsereg. Első komolyabb bevetése az Öbölháborúban történt, ahol csúnyán leszerepelt. Problémaként jelentkezett a jármű lassúsága és nem megbízható úszóképessége, továbbá az NBC rendszer hiánya (olajtüzek füstje miatt). Hiányosságai miatt a frontvonalban ritkán került bevetésre.

Az iraki és az afganisztáni háborúban már a fronton is bevetésre kerültek, ahol gyorsan hullottak, jelentős ember veszteséget okozva. A jármű védettsége elégtelennek bizonyult, különösen RPG találat esetén minimális a személyzet túlélési esélye. Később fejlesztésekkel valamelyest növelték a védettséget, de ezzel az amúgy sem túl jó mobilitáson tovább rontottak.

Marder gyalogsági harcjárművek

A Mardereknek valószínűleg mégkevésbé fognak örülni az ukránok. A járművet az 1960-as években fejlesztették ki Nyugat-Németországban. 1971-ben került hadrendbe, de éles használatban nem került kipróbálásra. Elavultságát jól mutatja, hogy 2007-ben a görög kormány érdeklődött leselejtezett Marderek iránt, de végül inkább az orosz BMP-3 mellett döntöttek. A Bundeswehre már több mint egy évtizede elhatározta a típus leselejtezését, amelyet 2015-től a Pumák váltottak.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább