Belföld Gazdaság Külföld

Magyar választások: az EP is zárva tartaná a pénzcsapokat

Számos EP-képviselő szerint Magyarországnak addig nem szabad részesülnie az új uniós forrásból, a Helyreállítási Alapból, amíg a magyar kormány nem garantálja a pénzek megfelelő elköltését, és nem tart be bizonyos jogállamisági feltételeket.

Megint téma volt Magyarország és Lengyelország Strasbourgban szerda este: az Európai Parlament (EP) képviselői a két ország helyreállítási tervét vitatták meg Paolo Gentiloni gazdaságért felelős uniós biztos részvételével.

Konkrét lépéseket várnak

Mint az EP közleményéből kiderül, a vita során a képviselők többsége a tervek elfogadási mechanizmusának átláthatóbbá tételére szólította fel a bizottságot. Szerintük látniuk kell, hogy

milyen lépéseket tett a magyar és a lengyel kormány a jogállamisággal, a közbeszerzésekkel, a korrupcióval és a kisebbségek hátrányos megkülönböztetésével kapcsolatos aggodalmak orvoslására, valamint az igazság-szolgáltatás és az EU-jog elsőbbsége elleni támadásokkal szemben.

A képviselők egy része szerint a Bizottságnak addig nem szabad elfogadnia a magyar és a lengyel tervet, amíg a két kormány nem szünteti meg az említett hiányosságokat az EU pénzügyi érdekeit és az adófizetők pénzét védő uniós szabályokkal összhangban.

 

Orbán Viktor kormányfő az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó helyszínén a szlovéniai Brdo pri Kranjuban 2021. október 6-án. EPA/RADEK PIETRUSZKAOrbán Viktor kormányfő az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó helyszínén a szlovéniai Brdo pri Kranjuban 2021. október 6-án. EPA/RADEK PIETRUSZKA

 

Kiemelték: nem a magyar és a lengyel emberek ellenében cselekszenek, ellenkezőleg:

be akarják biztosítani, hogy az uniós forrásokat rászoruló emberek és cégek kapják, ne pedig korrupt politikusok.

Paolo Gentiloni tájékoztatása szerint 25 EU-tagország nyújtott be tervet a Helyreállítási Alapból származó pénzek elköltésére – csupán Bulgária és Hollandia nem tette meg ezt –, ebből eddig 22-t fogadott el a bizottság.

A magyar és a lengyel mellett már csak a svéd terv vár jóváhagyásra.

A biztos ezekről külön nem kívánt részletes tájékoztatást adni.

Az EP szerint a bizottság által elfogadott 22 nemzeti terv közül 19-et már az Európai Tanács is jóváhagyott. 16 tagország esetében pedig már meg is kezdődtek a kifizetések: nekik eddig 51,5 milliárd eurót folyósítottak.

Kitolt határidők    

A magyar kormány még májusban nyújtotta be tervét az uniós Helyreállítási Alapból Magyarországnak járó vissza nem térítendő támogatások elköltésére.

Azt az eredeti elképzelések szerint július közepéig kellett volna elfogadni, de a határidőt a Bizottság javaslatára szeptember végéig kitolták. Végül utóbbi határidót sem sikerült tartani – a magyar terv elfogadása továbbra is függőben van.

 

Egy brüsszeli forrásunk szerint a bizottság elvárásai nem változtak:

Brüsszel „antikorrupciós” és „antidiszkriminációs” feltételeket fogalmazott meg.

A magyar kormány azt állítja, hogy Brüsszel a nyáron elfogadott úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt jegelteti a tervet. A bizottság szerint a törvény diszkriminálja a szexuális kisebbségeket, Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke pedig egyenesen szégyenletesnek nevezte azt.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón arra a kérdésünkre, hogy mikor születhet megállapodás Brüsszellel, azt mondta:

Csak a Bizottságtól függ. (….) Nehéz megjósolni, hogy mikor lesz ott politikai akarat a megállapodásra.

Hozzátette: ha a Bizottság nem akar részt venni a magyar választási kampányban, akkor „egy vagy két hónapon belül” megállapodás születik.

Mire költenék a pénzt? 

Magyarországnak több mint 2500 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás jár a folyó áron mintegy 800 milliárd eurós alapból, amelynek célja, hogy

a tagállamok megerősödve kerüljenek ki a koronavírus-járványból, átalakítsák gazdaságaikat, valamint lehetőségeket és munkahelyeket teremtsenek.

A magyar kormány szerint tervének

legmeghatározóbb eleme az egészségügyi rendszer további fejlesztése, amire a források 34,1 százalékát szánják.

Kiemelt terület még a környezetbarát közlekedés, valamint az oktatási rendszerek átfogó fejlesztése, ideértve a felsőoktatást, a közoktatást, a szakképzést és a felnőttképzést: erre a két területre a pénzügyi keret 25, illetve 20,4 százalékát fordítják.

A további források a körforgásos gazdaságra való átállás elősegítésére, a legelmaradottabb települések felzárkóztatására, valamint környezetvédelmi kezdeményezésekre jutnak.

A kormány már bejelentette, hogy

költségvetési forrásból létrehoz egy saját helyreállítási alapot, és abból pótolja ki majd a kieső uniós forrásokat.

Orbán Viktor kormányfő szerint ugyanakkor előbb-utóbb úgyis meg fog jönni a pénz Brüsszelből.

Forrás: Privátbankár,

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább