Finanszírozási problémák miatt Elon Musk leállított 1300 Ukrajna által használt műholdegységet.
Az ukrán vezetés már egy ideje aggódik, hogy elveszítik a SpaceX-hez tartozó Starlink műholdas szolgáltatást. Október 24-én kezdődtek először kiesések, akkor rendszerhibára gyanakodtak, de Elon Musk tájékoztatta őket, hogy tartozásaik miatt történtek a korlátozások. A jelenleg körülbelül 25.000 Ukrajna által használt műholdegységből 1300-ról tiltotta le emiatt az ukránokat, amelyek a frontvonalon is okoznak problémákat.
Mint ismeretes, Elon a háború eleje óta a saját zsebéből finanszírozta Ukrajna számára a műholdellátást, de szeptemberben elege lett belőle, hogy más cégek milliárdokat keresnek a háborún, ő pedig önzetlenül és ingyenesen segíti már több mint fél éve az országot.
A SpaceX vezetője szeptemberben felvette a kapcsolatot a Pentagonnal, hogy vállalják át a finanszírozást, mivel eddig 100 millió dollárt fordított az ukrajnai projektre és többet nem hajlandó. Ennek hatására tárgyalások indultak a finanszírozásról, amelyet a Pentagon szóvivője meg is erősített a Sky News-nak. A tárgyalások előrehaladtáról, részleteiről még senki sem közölt hírt.
Nem csak az internetről van szó, Elon Musk Starlinkje nélkül összeomlik az ukrán tüzérség és katonai kommunikáció
Mint azt korábban megírtuk, minden modern hadsereg rendelkezik számítógépes tűzvezető rendszerrel, vagyis olyan rendszerrel, amivel a beazonosított ellenséges célpontok adatait továbbítani lehet a csapásmérő tüzérségi ütegekhez. Ennek működéséhez szükség van célpontokat megjelölni képes eszközökre, például radarokra, drónokra, távolságmérőkre, műholdakra.
Mindezzel az oroszok is tisztában voltak a támadás megindítása előtt, ezért március elején kibertámadással gyakorlatilag az összes műholdas kapcsolatra képes adattovábbító terminált működésképtelenné tették.
Az Elon Musk által biztosított Starlink-rendszer ezt a problémát hidalja át. A milliárdos küldött Ukrajnának a rendszerhez kapcsolódáshoz szükséges terminálokat, valamint ingyenesen biztosított hozzáférést a Starlinkhez az ukránoknak, azonban a legtöbben arra gondoltak, ezek az akadozó ukrán internet-hozzáférést segíthetik, katonai értelemben azonban csupán az egységek közti kommunikációban játszhatnak szerepet.
“Ez így is van, csakhogy a kommunikáció egy része az ukrán tűzvezető rendszer adatainak, vagyis orosz katonák, járművek, állások koordinátáinak továbbítását jelenti, valamint az ezek elleni csapásokhoz szükséges célzási adatokat”
− tette hozzá.