Külföld

Kialakulóban a magyar–szerb–szlovák migrációellenes tengely

A szlovák miniszterelnök ellen elkövetett merényletkísérlet óta a magyar és a szlovák kormányfő hivatalos tárgyalásokat még nem folytatott, így a mai lesz az első megbeszélés Orbán Viktor és Robert Fico között – hívta fel a figyelmet Kalas Vivien.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégiai Kutatóintézetének főreferense szerint a közép-európai térséget sújtó migrációs folyamatokról egyeztet a mai révkomáromi csúcstalálkozón Orbán Viktor, Robert Fico és Alekszandar Vucsics, de szóba kerülhet a nyugat-balkáni országok uniós integrációja is.

Orbán Viktor magyar, Robert Fico szlovák miniszterelnök és Alekszandar Vucsics szerb elnök mai révkomáromi csúcstalálkozójának középpontjában az illegális migráció elleni közös küzdelem áll – hangsúlyozta Kalas Vivien, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy egyéves múltra nyúlik vissza a magyar és szerb együttműködés, amely nem csak a két ország határán, de Szerbia déli mezsgyéinél is jelentősen visszavetette a migrációs lendületet.

A főreferens szerint a két állam együttműködése még komoly tartalékokkal rendelkezik, ami az emberi erőforrást illeti, és amit ki lehet terjeszteni Szlovákia felé is. Északi szomszédunk ugyanis nem csak érdekelt, de eltökélt is az illegális migráció megfékezésében.

További perspektívaként ott van az Ausztria és Horvátország felé történő nyitás lehetősége. Kalas Vivien Horvátországot az illegális migráció elleni küzdelemben olyan megkerülhetetlen szereplőnek nevezte, amely Magyarországhoz hasonlóan nem csak az Európai Unió, de a közösség schengeni övezetének is tagja.

Mint fogalmazott: „nem csak magyar, de szlovák nemzeti érdek is, hogy a horvátokkal összehangoljuk a migrációellenes stratégiánkat” – mondta.

A szakértő Ausztriát ugyanakkor „hagyományos partnerországnak” tartja. Mint fogalmazott: „nyugati szomszédunknál most olyan kormány van hatalmon, amely az illegális migrációról az Orbán Viktor és Robert Fico által vezetett kabinetekhez hasonlóan gondolkodik”.

Hozzátette: a tágabb értelemben vett térségben más kormányok is fékezni szeretnék az illegális migráció jelenlegi lendületét. Kalas Vivien ezzel a Giorgia Meloni által vezetett Olaszországra utalt, amely a közelmúltban megállapodott Albániával, hogy a Földközi-tenger felől Itáliába érkező illegális migránsok sorsáról a balkáni országban létrehozott táborban dönt.

Olaszország ezzel az első olyan uniós állam, amely az EU-n kívül hozott létre hivatalos fogadótábort. A főreferense szerint kézenfekvőnek tűnik, hogy ebben a kérdésben Itália a szövetségesünk lehet. Csakhogy egy római bíróság pénteken úgy döntött, hogy a már Albániába szállított egyiptomi és bangladesi migránsok nem biztonságos országból származnak, így ügyükben nem lehet az Európai Unió határain kívül dönteni. Az érintetteket az olasz partiőrség hajója már vissza is szállította az olaszországi Bariba.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább