Európa válságos időszakaiban egyre inkább háttérbe szorul a hagyományos értékek, mint a család és az anyaság, majd az abortuszok számának növekedése az anyagitalanság és a kulturális változások következményei.
Franciaországban az abortuszok száma 2023-ra 242 000-re nőtt, míg az elmúlt két évtizedben 215 000 alatt maradt – írja a Le Monde . Az abortusz 1975-ös legalizálása után a számok csökkentését, az 1990-es évek elején 205-215 ezer között stabilizálódott, részben a fogamzásglás elterjedése miatt.
Az INED demográfusai, Magali Mazuy és Justine Chaput, világnézeti okokkal magyarázzák a születésszám 2010 óta tart csökkenését.
A családmodell változik, a házasság és gyermekvállalás háttérbe szorul, a nők karrierjük fókuszálnak, és az első gyermeket átlagosan 29 évesen vállalják. Sophie Gaudu nőgyógyász szerint az abortuszok számának növekedését gazdasági és politikai tényezők, például a vásárlóerő csökkenése, a lakáspiaci válság, geopolitikai feszültségek és munkakeresési nehézségek is befolyásolják.
Franciaország idén elsőként alkotmányba foglalta az abortuszhoz való jogot.
A jelenség nem egyedi: Hollandiában és az Egyesült Királyságban is jelentős növekedést tapasztaltak a megszakított terhességek számában, ami az anyagi bizonytalanságot tükrözi.