Belföld

Hortay: Minél többet kell várni a német kormány fordulatára, annál mélyebbre süllyed Európa

A német kormány energiapolitikai hibái miatt Európára olyan tél vár, amelyhez hasonlót a generációnk még nem élt meg – mondta közösségi oldalán Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.
Hortay Olivér szerint a német pénzügyminiszter azt mondja: „energiahiány van, inkább ne zárjuk be az atomerőműveinket”. Erre a zöld miniszter: „az energiahiány nem elég nyomós ok arra, hogy megváltoztassuk a döntéseinket”.

A fájdalmas csattanó pedig az, hogy a zöld miniszter szava az irányadó, így a gáz és az áram tőzsdei ára húsz százalékot emelkedett Európa-szerte.

A történet jól mutatja, hogy a német kormány hónapok óta káros és félrevezető politikát folytat, azonban egyre kevésbé képes elfedni a nyilvánvalót. Európára olyan nehéz tél vár, amelyre hasonlót generációnk még nem élt meg.

A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője szerint a tavasz slágertémája a nyugati médiában az volt, hogy Európa az energiaszállítások megszakításával fogja térdre kényszeríteni Oroszországot. A brüsszeli vezetők május óta azzal érvelnek a gázembargó mellett, hogy az EU komolyabb probléma nélkül képes megszüntetni az orosz beszerzéseit. Robert Habeck, német gazdasági miniszter áprilisban azt mondta: hazája felkészült az orosz gázszállítások teljes leállítására.

A mai napig sorra jönnek a győzelmi jelentések arról, hogy a nyugati politikusok megállapodása Katarral, Izraellel, Azerbajdzsánnal, Egyiptommal vagy Kanadával, kellő mennyiségű cseppfolyósított földgázt biztosít. Csakhogy egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az utóbbi hónapok nyilatkozatai teljesen alaptalanok voltak.

Oroszország június óta korlátozott mennyiségű gázt értékesít Németországba, ami Hortay szerint rég nem látott recesszióba taszítja Európát. A növekvő energiaárak miatt a német vállalatok csaknem húsz százaléka már korlátozta a termelését. A befektetők borúlátóbban látják a német gazdaság helyzetét, mint az utóbbi tíz évben bármikor.

A legnagyobb német energiavállalat a csőd szélére került és hogy kimentsék, a kormány új, lakossági adót vezet be. Az intézkedés azonban olyan mértékű többlet-terhet jelent, amit a tarifák emelése mellett a háztartások tömegei már nem fognak tudni kigazdálkodni. Hortay hangsúlyozta: a középületek gázfogyasztását már korlátozták, és a nyilatkozatok szerint nemsokára a vállalatok és a háztarások is sorra kerülhetnek.

A német kormányban káosz uralkodik.

A kormánytagok hétről-hétre ellentmondásos nyilatkozatokat tesznek a meglévő atomerőművek üzemidejének meghosszabbításáról, az Északi Áramlat 2 gázvezeték esetleges megnyitásáról, a tárolóik töltöttségi állapotáról és a megszorító intézkedésekről. A piaci szereplők pedig egyfelől azt látják, hogy a helyzet egyre súlyosabb, másfelől pedig, hogy a német kormány nem alkalmas a válság kezelésére, ezáltal pedig időről időre ront Németország és ezzel az egész Európai Unió pozícióján.

A német hálózati ügynökség vezetője például több évig tartó gázválságra figyelmeztet.

Mert a német döntések egész Európa helyzetét meghatározzák. A tagállamok energiapiacai szorosan összekapcsolódnak, így a kormányok legfeljebb tompítani tudják a németek okozta energiapiaci hullámot. A német ipar visszaesése pedig egész Európa versenyképességét visszaveti – mondta közösségi oldalán Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább