2026.03.05-én hét ukrán állampolgárt, köztük egy egykori ukrán titkosszolgálati tábornokot, és két páncélozott pénzszállító autót állított elő, amelyek Ausztriából tervezetten Ukrajnába, összesen 40 millió dollárt, 35 millió eurót és 9 kilogrammaranyat szállított.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzmosás bűncselekmény gyanújával folytat büntetőeljárást. 2026.03.05-én hét ukrán állampolgárt, köztük egy egykori ukrán titkosszolgálati tábornokot, és két páncélozott pénzszállító autót állított elő, amelyek Ausztriából tervezetten Ukrajnába, összesen 40 millió dollárt, 35 millió eurót és 9 kilogrammaranyat szállított – közölte a NAV.
Csak az idei év folyamán több mint 900 millió amerikai dollárt, 420 millió eurót és 146 kilogramm aranytömböt szállítottak Magyarország területén keresztül Ukrajnába. A NAV a nyomozást a büntetőjogi eljárásról szóló törvényt betartva, a TerrorelhárításiKözpont közreműködésével végzi
– tették hozzá.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az eljárás megkezdésekor azonnal értesítette az ukrán konzuli szolgálatot, azonban a konzuli szolgálattól eddig a pillanatig semmilyen visszajelzést nem érkezett. A szállítmány irányításáért egy egykori ukrán titkosszolgálati tábornok felelt – közölték.
Élesedő magyar–ukrán ellentétek
Volodimir Zelenszkij csütörtökön megfenyegette Orbán Viktort. Az ukrán elnök kijelentette, hogy megadja a magyar államfő telefonszámát az Ukrán Fegyveres Erőknek, ha nem szünteti meg az Európai Unió 90 milliárd eurós hitelének blokkolását. A kőolajvezeték helyreállításával kapcsolatban Zelenszkij elmondta: „Én nem állítanám helyre, ez az én álláspontom. Elmondtam Európa vezetőinek is, hogy minket ölnek meg, mi meg nem adunk orosz olajat Orbánnak, mert ő, szegényke, anélkül nem tudja megnyerni a választást.”
Nem maradt el a válasz Orbán Viktor részéről. „Zelenszkij fenyegetései nem rólam szólnak. Ő Magyarországot fenyegeti. De engem nem tud eltéríteni attól, hogy megvédjem a magyar családokat” – reagált a miniszterelnök. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ennél élesebben fogalmazott. „Ez túl van minden határon: ez Ukrajna, ez az ukrán »kultúra«, ezt az embert csodálja Brüsszel, ezt az országot akarják behozni az Európai Unióba…”
A helyzet hátterében az áll, hogy Magyarország mindaddig blokkolni kívánja a 90 milliárd eurós ukrán hitelkeret jóváhagyását, amíg nem áll helyre a Barátság kőolajvezeték működése, amelyen keresztül Magyarország orosz olajat szeretne importálni. Zelenszkij szerint Ukrajnának körülbelül másfél hónapra van szüksége a technikai javítási munkálatok elvégzéséhez, ám hozzátette: nem biztos, hogy ez elegendő lesz Orbánnak. Az ukrán elnök úgy véli, a blokkolás mögött a közelgő magyar parlamenti választások is szerepet játszanak.
(Borítókép: Bloomberg / Getty Images)
