A Tényellenőr oknyomozó portál bemutatja a valóságot, amit a két balliberális portál igyekezett letagadni.
A 444 illetve a Telex riporterei Lánczi Tamást, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét kérdezték. A videóban a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke kifejti, hogy a Telex, a 444 és az Átlátszó több százmilliós vagy milliárdos bevételüknek túlnyomó részét amerikai kormányzati szervektől vagy épp az Európai Bizottságtól kapták. Az elnök azt is elmondja a videóban, hogy ezek a médiumok csak a függetlenség látszatához és nem a működésükhöz kérik a támogatásokat az olvasóktól. A Telex és a 444 riporterei a fenti állításokat vitatták a helyszínen, és azt állították, hogy a külföldi források csak egy kis részét képzik a bevételüknek, a bevételük jelentős része az olvasóktól származik.
Ezek valóságtartalmának nézett utána a Tényellenőr. Az oknyomozó portál szerint a Telex mögött a 2020-ban alapított Van Másik Zártkörűen Működő Részvénytársaság,3 valamint kisebb részben a Ne Hallgassunk Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság áll gazdasági társaságként.
A legutolsó, 2023-as beszámolójukból kiderült, hogy a Van Másik Zrt. összes árbevétele 1 434 212 000 forint volt. Ebből kifejezetten olvasói támogatások: 504 723 000 forint volt. Vagyis ez alapján a bevétel kicsit több mint egyharmada származott az olvasóktól. Nemzetközi pályázatokból 101 234 000 forintot kaptak.
A korábbi években azonban beszámoltak a külföldi forrásokról a pénzügyi beszámolók kiegészítő mellékleteiben. Ebben számos külföldi szervezet megtalálható volt.
MNO