Külföld

Fagyos cellában kínozták, vizet sem adtak neki, mégsem tört meg a belga hatóságok nyomása alatt – elképesztő interjút adott a korrupcióval vádolt Kaili

Fagyos cellában kínozták, vizet sem adtak neki, mégsem tört meg a belga hatóságok nyomása alatt Eva Kaili, mert nem akart hazudni – legalábbis ezt állította a korrupcióval gyanúsított baloldali EP-képviselő a Corrierre-nek adott legújabb interjújában. Kaili szerint fogalma a botrány kulcsfigurájaként ismert Panzeri civileknek szánt adományokat gyűjtött össze abban a pénzzel teli bőröndben, amelyet valamiért az ő irodájában tartott, mégsem tudta, mi van benne. Az EP-képviselő szerint Panzeri a belga hatóságok nyomása alatt vallott ellene, ő viszont azért nem vádolt meg senkit, mert akkor hazudnia kellett volna. Elmondta azt is, csalódott Metsolában, aki különben Katarba küldte…

A görög szocialista Eva Kailit, valamint három társát december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok egy korrupciós ügyben indított nyomozással összefüggésben. A volt alelnök szintén letartóztatott élettársa, az olasz Francesco Giorgi később beismerte, hogy tagja volt egy olyan lobbiszervezetnek, amelyet Marokkó és Katar is arra használt, hogy megpróbáljon beavatkozni az Európai Parlament döntéseibe. Az ügyben ez idáig öt ember ellen emeltek vádat, Eva Kaili, Marc Tarabella és Francesco Giorgi mellett Pier Antonio Panzeri volt európai parlamenti képviselő és a Fight Impunity civil szervezet alapítója, valamint Niccolo Figa-Talamanca lobbista, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatója ellen. Kaili áprilisban szabadult a börtönből, ő volt az utolsó gyanúsított, akit őrizetben volt a brüsszeli korrupciós botránnyal kapcsolatban. A baloldali EP-képviselő nemrégiben interjút adott az olasz Corriere elnevezésű portálnak, ahol Kaili elöljáróban arról beszélt, szerinte Panzeriből fenyegetéssel csikartak ki terhelő vallomást, ő mégsem vallott ellene, és szerinte ez is igazolja, hogy nem érintett a korrupciós botrányban.

KAILI MELLESLEG BESÁROZTA A BELGA IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁST IS

Az interjúban felidézik, Kaili hat hónapot töltött előzetes letartóztatásban, miután azzal vádolták meg, hogy része volt a Katarhoz és Markokkóhoz kapcsolódó korrupciós botrányban, amelynek Panzeri volt a kulcsfigurája. A Corrierre szerint a Kaili ellen felhozott vádak rendkívül homályosak, és a mai napig nincs válasz arra, mikor és miért kapott volna az EP-képviselő kenőpénzt. Kaili az interjúban tovább erősíti áldozatszerepét, amikor arról beszél, letartóztatását követően csak a kislányára tudott gondolni – ha valóban érintett volt a korrupciós botrányban, ezt akkor úgy tűnik, elfelejtette – a négy hónapnyi magánzárkát pedig kínzásként élte meg. Állítása szerint a fagyos cellájában folyamatosan égtek a lámpák, kamerával figyelték vizet pedig nem adtak neki. Állítólag védőügyvédje javaslatára ezt az időszakot arra használta fel, hogy a belgiumi igazságszolgáltatás mostoha körülményeiről is lerántsa a leplet. Mint kiemelte, a börtönökben tapasztalható „szélsőséges viszonyok” nem teszik igazságosabbá az igazságszolgáltatást.

BEPÁNIKOLT, HOGY VAN EGY TÁSKA AZ IRODÁJÁBAN, AMIRŐL NEM TUDTA, HOGY KENŐPÉNZ VAN BENNE

Kaili meglepően különös történettel magyarázta meg ártatlanságát az irodájában talált bőröndnyi kenőpénzzel kapcsolatban is. Mint felidézte, amikor férjét letartóztatták és elkobozták az autóját, még véletlenül sem a korrupció jutott eszébe, hanem csak egy közúti baleset. Amikor Panzerit letartóztatták bepánikolt, mivel tudta, hogy irodájának felső emeletén, ahová állítása szerint soha nem is szokott feljárni, ott van Panzeri ominózus bőröndje, amiben egy halom pénzt talált. Az EP-képviselő kiemeli, hogy fogalma sem volt róla, honnan származik a pénz, de azt vélelmezte, hogy azt Panzeri adományként kapta a civil szervezetei fenntartására. Kaili nem győzi hangsúlyozni: a titkosszolgálatok sem tudták rábizonyítani, hogy bármilyen bűnszervezetnek tagja lenne, és az ujjlenyomatait sem találták meg a pénzen.

Kaili kitért férje, Giorgi és Panzeri kapcsolatára is, amellyel kapcsolatban elmondta, Panzeri asszisztensként alkalmazta kezdetben a Giorgit, aki főleg fordítói munkát végzett, parlamenti mandátuma lejárta után is segítette, amiért a férje hálát érzett.

PANZERI FENYEGETÉS ALATT VALLOTT ELLENE

Vallomásában Panzeri arról beszélt, 250 ezer euró Kaili korrupciós pénze, az EP-képviselő szerint ugyanakkor ezt a vallomást Panzeri fenyegetés hatására tette.

Az üzenet egyértelmű volt: ha neveket mond, olyan alkut ajánlanak, hogy felesége és lánya is kiszabadul a börtönből. Ezek a módszerek nem méltóak a jogállamisághoz. Velem is ugyanezt tették. Bűnösségem beismerése vagy nagy érintettek megnevezése után rögtön visszatérhettem volna a lányomhoz, de mivel hazudnom kellett volna, ez számomra nem volt opció

-állította Kaili.

CSALÓDOTT METSOLÁBAN, AKI KATARBA KÜLDTE

Arra a kérdésre, miért találkozott kétszer is a katari munkaügyi miniszterrel úgy reagált, Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke bízta meg egy hivatalos korúttal az Öböl-menti országba, mivel az EU kulcsfontosságú partnernek tekinti Katart a régióban. Hozzátette, ez az egyetlen Öböl-menti ország, amely elítélte Ukrajna orosz invázióját. Miután Metsola a botrány kirobbanását követően visszavonta alelnöki megbízatását, Kaili elmondása szerint szomorúan kellett megtapasztalnia, hogy az ártatlansága vélelmét senki nem tartja tiszteletben, sőt egyetlen EP-képviselő sem kereste meg, hogy meghallgassa az ő verzióját. Csak két baloldali poltikus, Massimiliano Smeriglio (SD) és Deborah Bergamininak (PDL) ítélték el a vele szemben alkalmazott embertelen bánásmódot. Kaili végezetül arról is beszélt,

már június 12-én szeretne visszatérni az EP-be.

Forrás: ai

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább