A baloldalon élelmiszerosztásért, rágalmazásért vizsgálódás, idősotthonban való kampányért elítélés, gyanús cégekért pedig felmentés jár vagy még vizsgálatot sem indítanak
Bangóné Borbély Ildikót az előválasztás élelmiszercsomagok osztásával történő befolyásolása, Kiss Lászlót pedig rágalmazás miatt panaszolták be legutóbb a baloldali etikai kódex alapján. Mindketten visszautasítják a vádakat – írja a Debreciner.hu. A lap úgy tudja, hogy Bangóné kampánystábja élelmiszercsomagok osztásával próbálta meg befolyásolni a választókerületi szavazás kimenetelét. Értesüléseik szerint az MSZP-s országgyűlési képviselő szintén etikai panaszt nyújtott be Kiss László, a Momentum képviselőjelöltjével szemben rágalmazás miatt.
Minden jel arra utal, hogy Ráczné Földi Judit, a DK székesfehérvári jelöltje tőlük etikátlanabb dolgot követett el, ám tudomásunk szerint ellene még nem indult etikai eljárás.
A képviselőjelölt is aláírta július 26-án az előválasztási feddhetetlenségi nyilatkozatot, amely szerint nincs offshore vállalkozás az ő vagy a családja tulajdonában – miközben ugyanezen a napon egy Delaware állambeli offshore helyszínre bejegyzett vállalkozás képviselőjeként járt el – írta meg a Válaszonline.hu. Mindezt egy hazai cégbíróságon iktatott dokumentummal is igazolta a lap. A DK-s jelölt az egyértelmű bizonyítékok ellenére később azt nyilatkozta a Telexnek, semmi köze a megnevezett céghez, azt állítva, abban sem biztos, hogy hallott-e már valaha erről a vállalkozásról.
A baloldali etikai kódex alapján történő vizsgálatok komolytalanságát, kettős mércéjét Tóth Csaba, MSZP-s országgyűlési képviselő ügye demonstrálja talán a legjobban. Korábban a Jobbik miniszterelnök-jelöltje, Jakab Péter kezdeményezett etikai vizsgálatot az MSZP, a DK és a történet szempontjából érdekes módon a Jobbik által is támogatott Tóth Csaba ellen – mutatott rá a HVG.
A pártelnök Hadházy Ákos bizonyítékaira hivatkozva kérte számon, hogy Tóth állítólag kihagyott a vagyonnyilatkozatából egy félmilliárd forint értékű gyártelepet, amely felett közvetlen befolyása lehet.
Sőt a Kétfarkú Kutya párt oldaláról az is kiderült: nem csak a Hadházy Ákos által bemutatott XXII. kerületi 26 436 négyzetméteres gyártelep került Tóth Csaba üzleti köreihez és ezáltal közvetve Tóth Csabához. A szomszédos, kétszer ekkora ingatlant Sági László, Tóth Csaba régi üzlettársa szerezte meg.
Az etikai bizottság szerdán azonban úgy döntött, felmenti Tóthot az ügyben. A szavazásról Hadházy Ákos, Tóth zuglói kihívója hozott nyilvánosságra részleteket: állítása szerint a Momentum, a Jobbik és a DK is elítélte a százmilliós vagyon elrejtését, az LMP tartózkodott, az MSZP és a Párbeszéd pedig kiállt Tóth mellett, így nem kapott többséget a javaslat.
Hadházy szerint a Tóth mellett kiálló pártok világossá tették, hogy nem követik a megtisztulás politikáját. Az MSZP – amelynek a zuglói vezetője Tóth Csaba – viszont úgy értelmezte a történteket, hogy egyértelműen tisztázódott Tóth Csaba feddhetetlensége.
Közleményükben az állt: „Az MSZP bízik abban, hogy a Tóth Csaba körüli találgatások és alaptalan vádaskodások ideje lejárt, és a jövőben a demokratikus ellenzék jelöltjei egymás kölcsönös tiszteletben tartásával dolgoznak tovább közös célunkért: a kormányváltásért és egy demokratikus ország megteremtéséért.”
Közben azonban kiderült, nem ez volt az egyetlen vizsgálat Tóth Csabával szemben, és nem is mentették fel minden kérdésben a kerületben 2014 óta regnáló országgyűlési képviselőt: Kassai Dániel XVIII. kerületi önkormányzati képviselő szabálytalan kampányolásért panaszolta be Tóthot, amit helybenhagyott a bizottság. Kassai Facebook-bejegyzésében mutatott rá, hogy mi volt a probléma:
Tóthot azért ítélték el, mert egy önkormányzati idősek otthonában osztogatott „X TÓTH CSABA” feliratú vászontáskákat, ezzel buzdítva az ott élőket a szavazásra – ezt a szabályok értelmében nem tehette volna meg.
Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy a többfrontos háborúvá avanzsált zuglói verseny mehet tovább, hiszen Tóth büntetése mindössze annyi,
hogy az OEVB eltiltotta a további szabálysértésektől.