Belföld

Botrány: egy sorompó fékezi a Balatonra tartó vonatokat

Be kellett vetni a MÁV haváriaközpontját a balatoni vasúti utazás megszervezésére, mert egy sorompó hibája miatt akadozik a vonatok közlekedése. A sorompót a Siemens gyártotta. Az utasoknak a teljes jegyárt visszafizetik, közölte a közlekedési és építési miniszter.

A MÁV Zrt. vezérigazgatója azonnali vizsgálatot rendelt el, mert – mint írja – az nem elfogadható, hogy egy 10 éve „pincétől a padlásig” felújított vasúti pályán újra sorompóhiba miatt szívjanak családok ezrei. Hegyi Zsolt kiemelte, hogy a sorompó éppen a pünkösdi hosszú hétvégén, ráadásul a balatoni vasútvonalon – ezúttal Érd és Tárnok között – okoz hatalmas bosszúságot.

Be kellett vetni a haváriaközpontot

Sajnos nem ez az első sorompóhiba a vezérigazgató közleménye szerint ezen a héten. Más hasonló példa is volt, a kényszerű sebességcsökkentés hatására pedig a sűrű vonatforgalomban tetemes késések keletkeznek. „Amit tudunk tenni, azt ebben a helyzetben is megtesszük: a vonatok egy része az érintett szakaszt el tudja kerülni a másik érdi vasútvonalon, a haváriaközpont átvette a vezénylést. Köszönöm az érintett utasok türelmét, illetve a vonal felújítását végző beszállítók nevében is bocsánatot kérek mindannyiuktól” – olvasható.

Egy sorompó 15 milliárd forint felett

Hegyi Zsolt felidézi, hogy ezt a vonalat 10 évvel ezelőtt teljesen felújították, a sorompókat és a biztosítóberendezést a Siemens szállította, több mint 15 milliárd forintért.
„A szinte mindennapos műszaki hibák egy ilyen vasútvonalon nem tolerálhatók, ezért azonnali és átfogó vizsgálatot rendelek el a MÁV Pályaműködtetési Zrt.-nek, hogy az egykori szállítóval együttműködve találják meg a helyzet gyors rendezésének módját. A vizsgálat eredményeiről természetesen tájékoztatást adunk majd a nyilvánosságnak” – zárul a közlemény.

Teljes összegű lesz a kártérítés

Azonnal reagált az ügyre a területért felelős miniszter, Lázár János. Mint írja: teljes összegű kártérítést fizet a MÁV csoport a balatoni vonal mai károsultjainak, vagyis nem csupán a jegyár 50 százalékát.
„Így döntöttem azt követően, hogy ma ismét elesett épp az a vasútvonal, amelyet mindössze 10 éve újított fel teljes körűen a Siemens” – olvasható.

Tízezer mai károsult

Lázár János a továbbiakban így fogalmazott:

„Előbb fizetünk ki milliárdokat a magyar utasoknak kártérítési biztosításként, mint a Siemensnek akár egyetlen újabb fillért megrendelésre. Legalábbis addig, amíg a korábbi munkájuk hiányosságait, hibáit ki nem javítják.

Ma mintegy 10 ezer károsultja volt annak, hogy a németek a pályát nem olyan minőségben csinálták meg, ahogyan a 15 milliárdos beszállítói díj fejében vállalták.

Helyettük most mi fizetünk az utasoknak, de az utolsó eurócentig be fogjuk hajtani rajtuk!”

Forrás: Világgazdaság

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább