Betlehem Dávid óriási egyéni csúccsal a negyedik helyen végzett 1500 méter gyorson a dohai úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.
A 20 éves magyar versenyző a szombati előfutamban egyéni csúccsal (14:51.48) a harmadik idővel került a fináléba.
A 30 hosszos táv elején az ír Daniel Wiffen, aki decemberben az otopeni rövidpályás Európa-bajnokságon világcsúccsal nyerte ezt a számot, gyorsan ellépett a mezőnytől, a másik hét úszó viszont egymáshoz képest egy másodpercen belül tempózott. Féltávnál Betlehem a harmadik volt.
Kétszáz méterrel a cél előtt Betlehem lemaradt a dobogóért folyó csatáról, viszont egyéni csúcsából így is újabb öt másodpercet faragott a 14:46.44 perces idejével, ami alig gyengébb Kis Gergő 2011-es országos rekordjánál (14:45.66).
Betlehem a vb első hetében a nyíltvízi váltó tagjaként bronzérmet nyert, 10 kilométeren pedig olimpiai kvótát szerzett.
„Hát, bevallom, nem ízlett, de remélem, tetszett, mert azért jól nézett ki – kezdte a maga kötetlen stílusában Betlehem, aki megnyerte „a legtöbbet úszó” versenyző elismerést azzal, hogy 20 300 métert úszott Dohában – Ötszáznál még úgy éreztem, hogy nekem a legnagyobb a szívem, és ha más nem, akkor én elindulok. Hát, egy kicsit fejre álltam ezer méternél. Ott azért már nem esett jól, hogy a többiek nekiálltak úszni ugyanazt az iramot. Be kell vallani, ezzel az idővel egy döntőt elcsíptem volna más versenyeken is, de negyedik nem lettem volna. Ez egy nagy lehetőség volt nekem, tudtam vele úgy ahogy élni” – fogalmazott az M4-nek, hozzátéve, most legalább egy hétig szeretné elengedi az úszást, utána viszont visszaáll a munkába.
Holló Balázs a délelőtti előfutamból hatodikként lépett tovább, de a célja alapvetően az olimpiai szint (4:12.50) megúszása lett volna 400 vegyesen. Mivel ez nem sikerült neki, már akkor csalódottan értékelt, és nem igazán lehetett arra számítani, hogy a fináléban javulna a teljesítménye.
A döntőben 4:19.66 perces idejével nem is tudott előrelépni, akárcsak tavaly nyáron Fukuokában, ezúttal is nyolcadikként csapott célba. Holló a finálét követően elmondta, „igyekezett nem rágörcsölni az időeredményre, csak egy jó versenyt úszni a mezőnnyel, de csak 200-ig bírta fenntartani a sebességet”.
„A mellnél iszonyatosan el kezdett fájni az úszás. Azt hittem, belefulladok a vízbe. Most haza kell mennem, pár napot pihenni, és átgondolnom az egész dolgot. Hogy folytatódhat-e így egyáltalán… nagyon el kell gondolkoznom az egészen” – nyilakozta.
Kapás Boglárka 2015-ben, Kazanyban 1500 méter gyorson bronzérmet szerzett, öt éve Kvangdzsuban 200 méter pillangón diadalmaskodott, most pályafutása során először vegyesúszásban volt érdekelt vb-döntőben, egyúttal az utolsóban, hiszen korábban bejelentette, a párizsi olimpia után felhagy azt aktív pályafutásával.
Az olimpiai bronzérmes magyar úszó a délelőtti előfutamban saját elmondása szerint csaknem elszámolta magát, mert nem úszta ki magát maximálisan, így a hetedik idővel (4:43.53) várta a finálét.
Kapás a táv felénél első volt, ahogyan arra számítani lehetett, mellen viszont komolyabb hátrányba került riválisaival szemben. Bár szépen hajrázott, ötödiknél nem tudott feljebb jönni, de a remek gyorsúszásnak köszönhetően óriásit javított az idején, a 4:39.78 perc viszont így sem volt elég az olimpiai szinthez (4:38.53).
Eredmények:
férfi 1500 m gyors, világbajnok:
Daniel Wiffen (Írország) 14:34.07 perc
2. Florian Wellbrock (Németország) 14:44.61
3. David Aubry (Franciaország) 14:44.85
4. BETLEHEM DÁVID 14:46.44
férfi 400 m vegyes, világbajnok:
Lewis Clareburt (Ausztrália) 4:09.72 perc
2. Max Litchfield (Nagy-Britannia) 4:10.40
3. Szeto Daija (Japán) 4:12.51
…8. HOLLÓ BALÁZS 4:19.66
női 400 m vegyes, világbajnok:
Freya Colbert (Nagy-Britannia) 4:37.14 perc
2. Anastasia Gorbenko (Izrael) 4:37.36
3. Sara Francheschi (Olaszország) 4:37.86
…5. KAPÁS BOGLÁRKA 4:39.78
Forrás: M4Sport,