Eddig az Ukrán Alkotmánybíróság egyetlen bírája sem nyújtotta be önként vagyonnyilatkozatát. Erről Artem Szitnik, az Országos Korrupciómegelőzési Ügynökség (NACP) helyettes vezetője nyilatkozott egy interjújában
– írja a kárpátaljai KárpátHír.
„HA MÁR A KORMÁNY TAGJAIRÓL BESZÉLÜNK, AKKOR A JELENLEGI MINISZTERI KABINET TAGJAI KÖZÜL IS CSAK EGYETLEN, AZ OKTATÁSI ÉS TUDOMÁNYOS MINISZTER NYÚJTOTTA BE NYILATKOZATÁT”
– mondta Artem Szitnik.
Adatai szerint mindössze 28 népképviselő adott be éves bevallást önként. „Ha a katonai-polgári közigazgatás vezetőiről, államigazgatási vezetőkről beszélünk, 30 ilyen tisztviselőből mindössze öten nyújtották be nyilatkozatukat. És nagyon jól tudjuk, hogy mennyi pénzt használnak fel naponta, beleértve a jótékony célokat is. Nagyon hatékony lenne ezeknek a nyilatkozatoknak a megléte és a pénzügyi ellenőrzés során ezen források felhasználásának a kontrollja” – tette hozzá a NAKC helyettes vezetője.
Azt is megjegyezte, hogy mindössze 33 ezer magas korrupciós kockázattal rendelkező tisztviselő nyújtott be a 2021-re voatkozó nyilatkozatát.
Szitnik kifejtette, hogy
SOK ÁLLAMI TISZTVISELŐ ÚGY GONDOLJA, HOGY AMÍG NEM KÖTELEZŐ AZ ELEKTRONIKUS BEVALLÁS, SENKI SEM TUDJA MAJD ELLENŐRIZNI VAGYONÁT.
Valójában ez nem így van, mert a NAKC-nek van egy másik eszköze. Ez a közalkalmazottak és tisztviselők életmódjának nyomon követése. Ha a hivatal eltérést talál a kiadások és a bevételek között, és azt az illető nem tudja megmagyarázni, akkor levonja a következtetést és továbbítja a rendvédelmi szerveknek. Ennek a mechanizmusnak a használatára a közelmúltban az egyik példa Pavlo Halimon parlamenti képviselő 10 millió hrivnya értékű birtokának története. E tény alapján a Legfőbb Ügyészség büntetőeljárást indított.
“A NAKC LÁTÓTERÉBEN NEMCSAK VEZETŐ TISZTSÉGVISELŐK, HANEM REGIONÁLIS SZINTŰ TISZTSÉGVISELŐK IS SZEREPELNEK. EZÉRT ARRA KÉRÜNK MINDENKIT, AKI INFORMÁCIÓVAL RENDELKEZIK A TISZTVISELŐK ÉLETSZÍNVONALÁBAN, VAGYONÁBAN ÉS JÖVEDELMÉBEN TAPASZTALHATÓ ELTÉRÉSEKRŐL, HOGY TÁJÉKOZTASSON RÓLA AZ INFO@NAZK.GOV.UA E-MAIL CÍMEN”
– mondta a NAZK helyettes vezetője.
A hagyományos éves vagyonbevallási kampánynak 2023. január 1-jén kellett volna elkezdődnie. Az Orosz Föderáció Ukrajna elleni háborúja aktív szakaszának kezdete miatt azonban a kötelező nyilatkozattételt felfüggesztették. A tisztviselőknek és a képviselőknek csak önként van lehetőségük nyilatkozatot benyújtani.