Külföld

Az Európai Bizottság rájött, hogy a migrációval barbár szokások is meghonosodtak Európában

A női nemi szervek megcsonkításával szembeni zéró tolerancia február 6-án esedékes nemzetközi napját megelőzően az Európai Bizottság a gyakorlat felszámolását sürgette és hangsúlyozta: mindez bűncselekmény, és sérti az emberi jogokat.

A női nemi szervek megcsonkítása, vagy más néven női körülmetélés egy Afrikában széles körben elterjedt nővé avatási rítus, amelyet több közel-keleti állam is alkalmaz. A hagyomány több országban is visszaszorulóban van, de világszinten növekszik az esetek száma. Sőt,

már Európába is behurcolták a szokást,

becslések szerint 600 ezer csonkított nő él kontinensünkön, legjelentősebb részük Nagy-Britanniában, ahol 100 ezer feletti esetről beszélhetünk.

Az uniós bizottság pénteken közzétett közleményében aláhúzta: a női nemi szervek megcsonkítása a nők és lányok elleni erőszaknak számít. Semmilyen egészségügyi előnye nincs, viszont egész életen át tartó károkat okoz az áldozatoknak.

„Határozott lépéseket kell tennünk, hogy változást érjünk el és felszámoljuk ezt a gyakorlatot, ha teljesíteni akarjuk a női nemi szervek megcsonkításának 2030-ig történő megszüntetésére vonatkozó célt” – fogalmaztak.

A brüsszeli testület emlékeztetett: tavaly uniós szintű szabályokat javasolt a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelem előmozdítására. Az új szabályok értelmében a női nemi szervek megcsonkítása az EU egész területén bűncselekménynek fog minősülni. Idén új ajánlást is elő fognak terjeszteni arra vonatkozóan, hogyan lehet eleve megelőzni a nőkkel és lányokkal szembeni káros gyakorlatokat – tájékoztattak.

Beszámoltak arról is, hogy, mivel a női nemi szervek megcsonkítását gyakran nem az EU-ban végzik, a lányokat ebből a célból unión kívüli országokba viszik. Márciustól kezdődően a rendőrség és a határőrség riasztást fog kapni, amikor olyan személlyel foglalkoznak, aki ki lehet téve a nemi alapú erőszak, többek között a női nemi szervi csonkítás kockázatának – írták.

„Egyszer és mindenkorra meg kell szabadítani a nőket és lányokat az erőszaktól. A mi felelősségünk, hogy védjük a biztonsághoz és a testi autonómiához való jogukat” – tette hozzá közleményében az Európai Bizottság.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább