Aggodalomra ad okot, hogy a Twitter önkényesen felfüggesztette több újságíró fiókját
– írta pénteki Twitter-bejegyzésében Vera Jourová értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos.
A Twitter csütörtökön függesztette fel több olyan ismert újságíró fiókját, aki nemrég Elon Musk hollétéről és utazásairól posztolt. Bár a hazai „függetlenobjektív” médiában nagy divatja lett a politikusok üldözésének, ne felejtsük el, hogy Musk nem egy politikus, hanem egy cég tulajdonosa. Egy vállalkozó hollétéhez pedig nincs túl sok köze a firkászoknak. Musk is erre hivatkozva függesztette fel fiókjukat, mivel posztjaik a személyes adatok megosztását tiltó szabályokba ütközött.
Jourová felhívta szerint ez ütközik az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvénnyel, amely előírja a médiaszabadság és az alapvető jogok tiszteletben tartását.
„Ezt a médiaszabadságról szóló törvényünk is megerősíti. Elon Musknak ezzel tisztában kell lennie, van egy bizonyos határ. Továbbá szankciók is lesznek hamarosan” – tette hozzá üzenetében.
Az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvényét idén áprilisban fogadta el az unió. A törvény előírja, hogy az online platformoknak, köztük a közösségi médiának és a piactereknek szigorúbb elvárásoknak kell megfelelniük. A rendelet november 16-án lépett hatályba, de a legnagyobb online platformok – köztük a Twitter – esetében csak jövő márciusban, a többiek esetében pedig egy évvel később lesz teljes mértékben alkalmazandó az EU 27 országában. A törvényt megsértő vállalatokra a globális bevételük akár hat százalékának megfelelő összegű bírságot szabhatnak ki, vagy akár ki is tilthatják őket a webfelületekről.
A médiaszabadságról szóló jogalkotási javaslatot idén októberben mutatta be az Európai Bizottság. A csomagot jövőre terjeszti elő a testület. A törvény célja az lesz, hogy „védelmezze a demokráciát olyanoktól, akik az unión kívülről finanszírozzák a veszélyt jelentő, a nyilvánosság befolyásolására szolgáló folyamatokat”.