Belföld Gazdaság Kiemelt

A 4iG letaszította a Telekomot, új piacvezetőt köszönthetünk az otthoni szolgáltatások trónján

A Digi Kft. és Invitel Zrt. után a Vodafone Magyarország Zrt. is a Jászai Gellért elnökölte távközlési céghez, a 4iG Nyrt. cégcsoporthoz került.

A felvásárlással sikeresen letaszították a hosszú évek óta piacvezető Magyar Telekom Nyrt-t. Az NMHH legfrissebb adatai szerint az otthoni internet-hozzáférés terén a Telekom 39,8 százalékos piaci részesedéssel bír, miközben

a 4iG csoport az előfizetők 43,2 százalékát tudhatja magáénak.

A televíziós részesedésekben ennél is gyengébben áll a Telekom, ott már maga a Digi egymagában is nagy vetélytársa volt. A Magyar Telekom Nyrt. az előfizetések 33,1 százalékával rendelkezik, illetve hozzászámolva a ViDaNetet, amelyben a társaság többségi tulajdonos, úgy összesen 35,2 százalékot tesznek ki.

A 4ig pedig 48,8 százalékos piaci részesedéssel bír.

Még az ellenzéki 24.hu szerint is kétpólusúvá válhat a mobilpiac. Cikkükben írják: „Ami a mobilpiacot illeti, ott a Telekom a vezető, a 2022-es adat szerint 44 százalékos piaci részesedése van, míg a Vodafone-é 31 százalék.  De mivel nagy keresztértékesítési potenciál van a DIGI és a Vodafone piacán, ezen a területen is veszélyeztethetik hosszabb távon a Telekom vezető státuszát. A DIGI nem tudott mobilfrekvenciát vásárolni, így nem tudott belépni a mobilpiacra, de a vezetékes szolgáltatásban jelentős az előfizetői bázisa. Ezeknek az előfizetőknek pedig a Vodafone megvásárlásával fel lehet kínálni a mobilszolgáltatást is, csomagban – ezt hívják keresztértékesítésnek, amivel sokat tud nyerni a Vodafone-nal kibővülő 4iG. A cégvásárlást bejelentő közleményükben pedig megemlítik, hogy 150 milliárd forintnyi szinergia jöhet létre, ami elsősorban költségcsökkentést jelenthet az átfedésben lévő területeken.”

 

A tavaly nyáron beharangozott 715 milliárd forintnál olcsóbban, 660 milliárd forintért veszi meg a 4iG Nyrt. és a magyar állam a Vodafone Magyarország Zrt.-t

– derült ki a Jászai Gellért elnökölte távközlési cég és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter közleményeiből.

Olyan ügyletekhez mérhető, mint a Mol-részvények 21,2 százalékának állami visszavásárlása 2011-ben mintegy 500 milliárd forintért (akkori árfolyamon 1,88 milliárd euró) és egy ellenkező irányú üzlet, a Budapest Airport 2005-ös eladása, amikor a brit BAA fizetett 1,9 milliárd eurót a ferihegyi repülőtér üzemeltetőjéért.

A Vodafone-ért kialkudott vételár fizetési konstrukciójáról annyit tudni, hogy az állam részéről a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-t jelölték ki a szerződésre, aki 323,4 milliárdot fizet a rá eső 49 százalékos részért. A 4iG oldaláról annak leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. a szerződő fél, a rá jutó 51 százalékos Vodafone-részből annyi már ismert egy kormányhatározatból, hogy 425 millió eurót (170 milliárd forintot) az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. hitele fedez a cég számára.

Ráadásul a Gyurcsány által egykor eladott Antenna Hungáriában az Orbán-kormánynak köszönhetően 23,22 százaléka állami tulajdonban van.

Ez a weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, és a weboldalon végzett látogatói tevékenységek nyomon követése érdekében. Elfogadás Tovább